Діагностика лікування захворювань шкіри

    У клініці "Медея" лікарями дерматологами проводиться діагностика і лікування шкірних захворювань: псоріаз, парапсоріаз; червоний пслоскій лишай; віттіліго; розацеа; демодекоз; вугрова хвороба; атопічний дерматит себорейний дерматит; фотодерматози; оперізуючий лишай; родимки, невуси (видалення) бородавки (лікування, видалення) та інші. 
    Лікування для кожного пацієнта підбирають індивідуально.
    Лікування псоріазу проводиться сучасними методами лікування. У більшості випадків хворобу вдається приспати на тривалий час, особливо, якщо людина веде здоровий спосіб життя і після лікування намагається уникати стресів і дотримується порад медиків.
Дерматоонколог за допомогою дерматоскопа проводить дерматоскопію для діагностики :
- Родимки (пігментниі невуси)
- Злоякісні новоутворення шкіри ;
- Ангіноми, гемангіоми;
- Сонячний (актинічний) кератоз;
- Бородавки, папіломи і багатьох інших новоутворень шкіри 
Чому не варто засмагати людям з будь-яким типом шкіри
    Влітку, коли на вулиці спека, наша шкіра особливо чутлива до сонячних променів. Навіть не тривале перебування на сонці може призводити до багатьох проблем.
    Про найпоширеніші проблеми шкіри в літній період розповів Роман Свиридюк, заступник головного лікаря медико-діагностичного центру «Медея», лікар-дерматовенеролог 1 категорії.
    Найчастіше влітку люди стикаються такими проблемами шкіри:
– сонячні опіки;
– алергія на фрукти та цвіт рослин;
– сонячна алергія.
Надмірні Сонячні ванни призводять до появи зайвих родимок на шкірі
    Дослідження лікарів-дерматовенерологів довели, що надмірне перебування на сонці – шкідливо для організму! Звісно, всі одразу згадують про вітамін Д, який особливо корисний для дітей, бо формує правильний ріст кісток, сприяє відкладенню кальцію, регулює мінеральний обмін та позитивно впливає на шкіру. Побутує міф, що найбільше його надходить в організм із сонячними променями.
– Насправді в достатній кількості вітамін Д надходить в організм разом з продуктами, які людина споживає щодня, – наголосив Роман Свиридюк.
    Найбільше його вершковому маслі, сирому яєчному жовтку, печінці тріски та інших риб, ікрі, сирові, грибах, петрушці та кропиві.    
    Надмірна кількість родимок, які з’являються під впливом сонця, може призвести до меланоми – ракової пухлини на поверхні шкіри. Коли не видалити, то її метастази можуть проникати в інші органи.    
    Вчені провели дослід: якщо дитина до 15 років хоча б раз згорала на сонці, то вірогідність того, що вона захворіє на меланому в подальшому житті значно зростає. Практично кожен, хоч б раз отримував сонячні опіки. Тож дивуватися тому, що меланома вражає багатьох людей не варто. Звісно, ніхто в цьому не винен, бо раніше був інший підхід до цього питання, та й сама медицина була іншою нині вона має більше можливостей.    
    Бажано раз на рік перевіряти родимі плями. І якщо людина відчуває і бачить, що родимка збільшилася,почала боліти, свербіти, лущитися чи змінювати колір або форму, необхідно одразу звертатися до спеціаліста. Набагато легше працювати із захворюванням на початковій стадії, ніж в запущеній, – каже Роман Свиридюк.    
    Засмага шкідлива для всіх, незалежно від типу шкіри
    Нині лікарі взагалі не рекомендують засмагати, незалежно від типу шкіри. Більше того засмага, стверджує Роман Свиридюк – це легкий опік шкіри отриманий на сонці. Хоча ще 10 років тому говорили про користь засмаги, а дерматовенерологи навіть записували людей до солярію. Зараз же думка лікарів кардинально змінилася. За цей час було проведено багато досліджень, які довели, що засмага в соляріях несе набагато менше користі для організму, ніж вважалося раніше. Тим більше нинішня екологія та умови життя, виснажена атмосфера, активність сонця посилює сонячне випромінювання, негативно впливає на шкіру.    
    – Ми настійливо рекомендуємо людям якомога менше засмагати на сонці, уникати прямого сонячного проміння. Навіть на пляжі найкраще перебувати в тіні і в пору, коли сонце не активне – з 7 до 11години вранці та з 16-17 до 19 години ввечері. Це найоптимальніший варіант, – каже Роман Володимирович.    
    Раніше лікарі говорили, що час проведений на сонці, повинен залежати від фототипу шкіри. Нині ці поради практично втратили актуальність. Люди зі світлою шкірою, світлим чи рудим волоссям, голубими або зеленими очима взагалі не повинні засмагати. Володарі смаглявої шкіри і темного волосся можуть перебувати трохи довше на сонці.    
    Надмірну чутливість до сонячного проміння мають:    
– люди зі світлим волоссям і шкірою (блондини або руді) та з ластовинням;
– люди, шкіра яких швидко отримує опік або зовсім не загоряє;
– ті, хто має велику кількість бородавок і родимих плям (більше 20 родимих плям);
– немовлята, діти і люди похилого віку;
– люди, яким доводиться (через характер роботи або захоплення) перебувати тривалий час на сонці.
– любителі підводного плавання, водних лиж, плавання та інших видів спорту, так як у них зазвичай мокра шкіра, і вона отримує більш інтенсивне випромінювання через відображення сонячних променів від поверхні води;
– люди, котрі приймають ліки, які підвищують чутливість шкіри до сонячних променів;
– особи, яким пересаджені різні органи і які постійно приймають ліки, що пригнічують імунну систему (для профілактики відторгнення пересадженого органа);
– люди, в сім’ї яких були випадки захворювання раком шкіри.    
    Слід пам’ятати, люди, що народилися з темною шкірою, не застраховані від раку шкіри.
    Шкоду наносять шкірі солярії. У Європі нині взагалі заборонено відвідувати їх неповнолітнім без дозволу батьків.    
– У соляріях дуже важливо вчасно міняти дороговартісні лампи. Давайте будемо реалістами: у багатьох салонах та клініках, їх або змінюють невчасно, або взагалі не змінюють, – прокоментував лікар.
    Ще одна актуальна проблема шкіри влітку – алергія на сонце, фрукти, цвіт рослин. Шкіра – це лакмусовий папірець того з чим стикається організм, бо вона – це перший рубіж захисту.    
Сонячна алергія виникає після тривалого перебування на сонці. З’являється висип на шкірі, який може провокувати дерматичний або атопічний дерматит.
Пам’ятайте, якщо ви поїхали відпочивати на море, сонце позитивно впливати на шкіру та інші органи може лише в комплексі із насиченим мікроелементами морським повітрям та водою.
    Перевірте стан своєї шкіри у нашому медичному центрі «Медея»
    Cтаттю взято з: інтернет-видання "КОЛО"

 

 

 

Як не стати жертвою «тихого вбивці»: діагностика та лікування раку шкіри
 Серед усіх типів онкологічних захворювань рак шкіри посідає одне з перших місць у світі.
    Рак шкіри посідає одне з чільних місць після раку легенів за кількістю випадків виявлення.
    Щороку лікарі діагностують найбільше випадків саме цього типу раку. Часто через несвоєчасну діагностику рак шкіри призводить до летальних випадків. Небезпека хвороби в тому, що найчастіше на ранніх етапах вона себе ніяк не проявляє.
    Напередодні тижня боротьби з раком шкіри в Україні ми поспілкувалися із Володимиром Свиридюком, лікарем-дерматовенерологом вищої категорії лікувально-діагностичного центру «Медея», про небезпеки, причини виникнення та способи діагностики та лікування цієї недуги.
    Здорова шкіра – красивіша за засмагу.
    – Остаточно причини виникнення онкозахворювань не вивчені, – зазначає Володимир Свиридюк. – Проте у випадку раку шкіри є декілька факторів, які найбільше сприяють виникненню злоякісних пухлин.
    Одна з головних – сонячна радіація. Любителі позасмагати більше за всіх схильні до ураження раком шкіри. Під дією ультрафіолетового випромінювання утворення на шкірі можуть переродитися у злоякісні пухлини. Часто це проявляється на тих ділянках шкіри, де був сонячний опік, залишився рубець, там, де на шкірі були вроджені пігментні невуси (родимки), які в дитинстві не становили жодної загрози.    
    Ще одним фактором є спадковість. Якщо в минулому хтось із родини вже хворів на рак шкіри, особливо на такий його різновид, як меланома, це збільшує шанси ураження хворобою.    
    Велика кількість родимок. Чим більше на шкірі утворень, тим більша вірогідність, що з віком під впливом факторів середовища вони перетворяться на злоякісні пухлини.    
    Люди зі світлим типом шкіри, світлим волоссям також більше схильні до захворювання на рак шкіри, ніж смагляві.    
    На утворення ракових пухлин впливають також хімічні канцерогени (сажа, мазут) та косметичні засоби низької якості, неякісний одяг із штучних тканин.    
    Підвищує ризик перетворення невусів на злоякісні утворення пошкодження родимок, папілом тощо.    
    За словами Володимира Борисовича, є також ряд хвороб, які передують раку шкіри:
– Є таке поняття, як передракові захворювання. Серед них і хвороба Педжета, яка провокує білясосковий рак молочної залози, хвороба Боуена, пігментна ксеродерма (уроджена дистрофія шкіри), хронічні дерматити, трофічні язви, папіломи та бородавки, атероми. Люди із таким хворобами потребують спеціального обов’язкового обстеження на наявність злоякісних утворень.    Від раку шкіри не застрахований ніхто    
Злоякісні пухлини розвиваються з епітеліального шару шкіри і однаково вражають людей усіх статей. Частіше – це жінки та чоловіки від 50 років. Із часом можуть перетворитися на злоякісні ті родимки, з якими людина жила з народження. Причина – зниження імунітету з віком:    
    – У деяких людей, які приходять на прийом до лікаря з екземою, алергічним дерматитом, під час огляду на шкірі виявляються новоутворення, – розповідає Володимир Свиридюк. – Часто пацієнти відмовляються від додаткового огляду, мотивуючи тим, що така родимка у них з дитинства. Але ж ми повинні розуміти, що з віком наш імунітет знижується. Імунна система організму не може стримувати розвиток злоякісних утворень під впливом факторів навколишнього середовища.
    Рак шкіри поділяють на кілька типів. Онкозахворювання можуть бути агресивними, метастазувати в інші органи, а можуть носити локальний характер у вигляді однієї пухлини на поверхні шкіри.    
    Лікар Володимир Борисович розповідає, що найчастіше у пацієнтів виявляютьбазаліоми. Це найбільш розповсюджений тип раку шкіри, який проявляється у 70-75% випадків. Ця пухлина злоякісна, проте не дає метастазів. Видалення такої пухлини можливе і без хірургічного втручання. Проте необхідна точна діагностика, адже базаліома схожа на інший тип раку шкіри – плоскоклітинний рак.    
    Плоскоклітинний рак проявляється у 10% усіх випадків захворювання на рак шкіри. Дає про себе знати на краях трофічних виразок, на рубцях при хронічних та променевих дерматитах. Цей тип раку дуже швидко дає метастази у лімфовузли.    
    Ще один тип раку, назву якого вважають синонімом раку шкіри, – меланома. Меланома вражає пацієнтів лише у 10-15% випадків, але є найагресивнішим видом раку шкіри.    
    Дерматоскопія – швидкий та безболісний метод діагностики раку шкіри на ранніх етапах    
    Для того щоб обрати правильний метод лікування або видалення злоякісних утворень, потрібно мати чітку впевненість у різновиді раку. Володимир Свиридюк зазначає, що раніше, перед видаленням кожної із пухлин, робили біопсію: зразок ураженої тканини відправляли на аналіз.    
    – Базаліому, наприклад, можна видалити і без хірургічного втручання за допомогою кріодиструктора, проте потрібна впевненість, що це не плоскоклітинний рак, – говорить фахівець. – Подальше лікування назначалося лише після отримання результатів біопсії. Через необхідність витрачати багато часу на походи до лікарів, люди часто просто не звертали увагу на проблему, маленьку родимку чи папілому. Проте зараз процедура діагностики значно полегшилася через винайдення дерматоскопа.

    Збільшена у багато разів під дерматоскопом меланома.    
    
    Дедалі частіше в Україні для діагностики раку шкіри використовують дерматоскопи. А таких, як у полтавській клініці «Медея», лише два в країні. За допомогою приладу лікар за годину може визначити, доброякісним чи злоякісним є утворення, тип пухлини.
    Робота дерматоскопа полягає в тому, що за допомогою камери високої роздільної якості будь-яке утворення на шкірі збільшується в багато разів, зображення виводиться на екран. Фахівець за допомогою програми розпізнає пухлину без аналізу в лабораторії та обирає курс лікування. Процедура дерматоскопії коштує недорого і допомагає зекономити час, який можна витратити на лікування. Часто вчасна та швидка діагностика рятує життя.
– У тому випадку, якщо у пацієнта виявлена меланома, то час дуже багато значить. Пухлину необхідно видалити до того, як вона проросте більше ніж на один міліметр вглиб шкіри. Після цього шанси врятувати життя людини мінімальні, – наголошує Володимир Борисович.
    У медичному центрі «Медея» після діагностики кваліфіковані лікарі проведуть операцію із видалення пухлини. Ця процедура теж зазвичай не займає багато часу і абсолютно безболісна. Видалену пухлину обов’язково надсилають на гістологічне дослідження на наявність злоякісних клітин.
    Скільки разів перевірятися?
    Отже, щоб вчасно виявити хворобу, для подальшого лікування, необхідно періодично проходити діагностику, яка тепер займає мінімум часу. Здоровій людині можна перевіритися і раз на півроку. Тому, в кого вже були виявлені злоякісні утворення, потрібно частіше проходити повторну діагностику.
    Ще один плюс дерматоскопа полягає в його можливості запам’ятовувати параметри попередніх обстежень: розмір, колір пухлини тощо. Програма порівнює результати двох обстежень і дає картину розвитку утворення на шкірі в динаміці.
    Обстежуватися у лікаря варто всім без винятку. Проте є кілька сигналів, що з родимкою чи будь-яким іншим невусом на шкірі відбуваються недоброякісні зміни: свербіж, зміна контурів невуса, потемніння, раптове збільшення. У такому випадку похід до лікаря – необхідність.
    Володимир Свиридюк також наголошує, що у разі прояву будь-якого симптому, в жодному випадку не займайтесь самолікуванням:
– Спроба вилікуватися самотужки може призвести до фатального результату. Крім того, використання різних препаратів змазує картину хвороби.
    Обстежтесь та позбудьтесь новоутворень у медичному центрі «Медея», який знаходиться за адресою: вулиця Куйбишева, 24-Б. Телефони для довідок: (05322) 7-22-61, 69-16-70, (099) 608-71-91.
    Cтаттю взято з: інтернет-видання "КОЛО"

 

Відома невідома хвороба: псоріаз - ефективність лікування залежить від бажання та дисципліни хворого.
Про псоріаз, походження та прояви цієї хвороби, способи лікування та особливості життя хворого розповідає лікар-дерматолог.
Перед розмовою з Володимиром Борисовичем, ми звернулись до пересічних мешканців Полтави із запитанням: що Ви знаєте про псоріаз і чи є у Вас родичі або знайомі, що хворіють на цю хворобу? Відповіді були наступні:
Наталя, 29 років: «Про псоріаз майже нічого не знаю, крім того, що це захворювання шкіри. Один мій далекий знайомих хворіє на цю хворобу».
Микола, 30 років: «Знаю, що псоріаз – це захворювання шкіри, пов'язане з порушенням обміну речовин. Чи заразний він? Ні… мабуть, ні, але не впевнений. Знайомих та родичів, хворих на псоріаз, не маю.»
Олена, 52 роки: «На скільки мені відомо, псоріаз – це шкірні висипання алергічного походження. Лікуються дієтами, голодуванням, мазями. Знайомих та родичів, хворих на псоріаз, на щастя, немає.»
Ольга, 59 років: «Це таке шкірне захворювання, не заразне. На ранніх стадіях виліковне. Знаю це тому, що моя знайома вилікувалась»
Сергій, 68 років: «Це невиліковна шкірна хвороба – хоч лікуй її, хоч ні. Моя дочка хворіє на псоріаз вже близько 30 років. Лікується постійно всілякими мазями, кілька разів лікувалась у диспансері, до бабки ходила – все без толку.»

Свиридюк В.Б.Свиридюк В.Б.

Отже, знання людей про це захворювання різні, суперечливі, дуже непевні. Тому, аби розставити всі крапки над "і" , ми зустрілись із людиною, яка про псоріаз знає, буквально все. Це - лікар-дерматолог вищої категорії, головний міський дермато-венеролог, голова обласної асоціації псоріазу, Володимир Борисович Свиридюк
- Володимире Борисовичу, що ж це, насправді, за хвороба така - псоріаз?
- Псоріаз відомий з давніх-давен. Але, щоб ви розуміли, в давні часи ця хвороба стояла на одному щаблі з проказою - лепрою. Лепра - це невиліковне заразне захворювання. Хворих утримували в спеціальних лепрозоріях, де вони жили ізольовано він суспільства. Отже, тоді не перебирали – чи то псоріаз, чи то проказа. Ізолювали в обох випадках і вважали, що псоріаз – це заразне захворювання. Але на сьогоднішній день вже остаточно доведено, що псоріаз - це не заразне захворювання, і воно не передається контактним способом.
- отже, псоріазом заразитись не можливо?
- не можливо. Це не інфекційне захворювання, а аутоімунний процес в організмі.
- а які фактори виникнення псоріазу?
- Основним фактором виникнення псоріазу є генетична схильність. Тобто, якщо хтось з пращурів мав псоріаз, то велика вірогідність того, що захворіє й нащадок. А якщо цей нащадок ще й отримає десь якесь психоемоційне навантаження, наприклад, у вигляді стресу, то псоріаз буде напевно.
От, щоб розуміти проблему: якщо батько і мати обидва хворі на псоріаз, то дитина буде хворіти з вірогідністю 70%, якщо тільки один з батьків – то вірогідність захворювання 40%, якщо хворіє хтось з родичів в другому коліні, то 20%. Отже, генетичний фактор завжди присутній.
- що ще впливає на виникнення цієї хвороби?
- Стрес. До того ж стрес різного походження: психо-емоціональні навантаження, інфекційні хвороби, прийом лікарських засобів, алкоголь, куріння, навіть, вагітність може викликати псоріаз, адже це також стрес для організму. Але ж все ж таки, основний фактор – генетичний. Тобто, якщо немає в родоводі хворих на псоріаз, то й ризики захворіти незначні, скільки ти не вагітній.
Ви кажете, що раніше проказу й псоріаз вважали за одне й те ж саме. Ці два захворювання мають однаковий прояв, чи як? Як можна діагностувати, що у людини саме псоріаз, вона сама може його у себе виявити?
- Так, а людина сама його в себе й знаходить. Це такі бляшки на шкірі, з пласкою поверхнею, вкритою сріблясто-білим дрібнопластинчастим лускотинням. Найчастіше вони розміщуються на ліктях та колінах, в області крижів та зовнішніх статевих органів, волосистій частині голови, особливо по краю росту волосся («псоріатична корона»).

 

"Псоріатична корона"

Спочатку у хворого на шкірі з'являються рожеві плями. Потім на них з`являються папули. Потім ці папули зливаються й утворюються бляшки, вкриті лускотинням.
Якщо чухати цю бляшку, то першим з`явиться така стеаринова пляма, як наче на шкіру капнув парафін від свічки. Лусочки при цьому знімаються «стружкою», що нагадує стеарин. Потім, коли далі почухати, тобто зняти те лускотиння, з'являється волога виблискуюча поверхня - так звана термальна плівочка, схожа на ту, якою покривають зараз продукти. А коли ще трішки почухати, то з'явиться синдром кров`яної роси (точкова кровотеча), як наче хтось поколов це місце маленькими голочками. Це називається псоріатична тріада.

псоріатична бляшка

псоріатична бляшка 

Отже, діагностувати псоріаз не складно. Але самодіагностика і самолікування – це найгірше, що може бути при псоріазі. Людина, що знайшла в себе псоріаз, найчастіше, йде одразу не до лікаря, а в аптеку. В аптеці ж завжди дають гормональні препарати (мазі), людина починає мазатись - захворювання, наче, проходить, але потім вже нічого інше не допомагає і на цих гормонах доводиться сидіти постійно: 

- чи багато різновидів у псоріазу? Чи є якісь стадії або форми розвитку цієї хвороби?

Є багато видів псоріазу, основні форми – це бляшковий, або вульгарний, пустольозний псоріаз, псоріаз волосистої частини голови, краплеподібний псоріаз, псоріаз нігтів, псоріаз шкірних складок, псоріаз долонь та ступнів, псоріатична еритродермія – це найтяжче захворювання, коли все тіло вкривається суцільною бляшкою, все червоне і вкрите лускотинням. З людини щоразу, коли вона знімає одяг, спадає за раз до 200 грамів лускотиння.    
Найбільш тяжке ускладнення - це псоріатичний артрит, або псоріатична артропатія. Коли псоріаз вражає суглоби, то людина втрачає дієздатність. Отже, розвиток хвороби може привести до стану інвалідності.
- Скажіть, будь ласка, припустимо, людина захворіла. Пережила якийсь стрес і в неї з`явились бляшки псоріазу. Так би мовити, початкова стадія. Потім ті фактори, що вплинули на хворобу, усунулись, у людини налагодилось спокійне життя… і що ж псоріаз? Сам зникне? Чи це вже все – на все життя?
- Псоріаз - це Вам не ГРВІ, яке без лікування проходить за сім днів, а з лікуванням – за тиждень…Це захворювання викликане аутоімунним процесом, який відбувається в організмі. Лікарі давно вже зробили висновок із своїх спостережень, що більшість хворих на псоріаз здатні самі контролювати свою хворобу, контролюючи свою поведінку, коригуючи спосіб життя, свої стосунки з оточенням, своє ставлення до того, що відбувається навколо.
Наприклад, якщо у хворого на псоріаз "хворий на голову" керівник, то керівника треба змінити шляхом звільнення з цієї роботи або пошуку іншої, менш стресогенної.
Тому, дійсно, це так і є: люди з псоріазом, які лише змінили свою роботу на більш спокійну, можуть більше й не відчувати загострень, навіть забути про свою хворобу.
- ну, робота - це лише один з стресогенних факторів, а ще оточення, хвороби, ліки, продукти. Сучасне життя все наскрізь стресогенне. То немає зовсім шансів приспати псоріаз в сучасних умовах?
- Чому? Все можливо. Наприклад, зараз є препарати, які дозволяють тримати псоріаз під майже цілковитим контролем: 2-3 ін'єкції на рік і псоріазу не буде зовсім, ніколи. Але треба постійно підтримувати цей стан.
- але, мабуть, це дорого…
- так, дорого. Один флакон коштує десь близько 5000 у.о. Це біологічний генний препарат нового покоління: "Хуміра", "Ремікейт", "Стелара". Але спочатку треба пройти курс лікування, тривалість якого залежить від реакції організму людини на цей препарат...
- отже, коштує таке лікування дорого, але може бути і не ефективним?
- Чому? Воно завжди є ефективним. Це імунно-біологічні препарати нового покоління. Проблема може бути в тому, що людина, наприклад, збідніла, і у неї вже не стало грошей на підтримувальну терапію, вона припиняє цю підтримку, тоді псоріаз повертається.
- і все ж таки, пересічна людина, у якої немає грошей на такі ін'єкції, зовсім не має шансів вилікуватись, чи, бодай, утримувати свій псоріаз під контролем?
- Звісно, вона має ці шанси. Пересічним незаможним громадянам достатньо витрачати десь 1500 грн., щоб підтримувати свій стан без загострень, але такий курс треба проходити мінімум 1, а то й 2 рази на рік.
Це вже інша схема лікування, більш традиційна. Псоріаз лікується препаратами внутрішнього і зовнішнього застосування. При правильному лікуванні, першим етапом слід зняти все лускотиння, щоб очистити бляшки. Тому що на ту шкіру, яка загинула, марно щось прикладати. Це мертва шкіра, вона нічого не вбирає в себе, нічого не віддає.
Отже, спочатку треба все очистити від лускотиння. Для цього є кератолітичні мазі, які й знімають це лускотиння. Потім є мазі, які лікують самі бляшки. Знижують, знімають їхнє запалення. Потім засоби, які підтримують цей стан, коли вже перестали «підсипати» нові бляшки, щоб і не виникали. А крім того, щоб лікування протікало добре, треба підняти імунний статус організму, очистити його. У хворого на псоріаз організм зашлакований за рахунок того, що ця хвороба не дає працювати шкірі в нормальному режимі. Наша шкіра ж, зокрема, виконує функцію виведення шлаків, а при псоріазі ця функція не працює. Тому все, що повинно було виділитися через потові й сальні залози, залишається в шкірі й організм все це всмоктує назад. Все це лікування вимагає лише бажання й дисципліни хворого.
- тобто, треба дотримуватися певних правил життя, наприклад, спеціальної гігієни…?
- так, гігієна само собою. Для хворого на псоріаз повинно бути нормою щодня змащувати свою шкіру емульгантами, не давати їй пересихати. Для цього зараз є нормальні препарати: гідролосьйони, ліполосьйони. Це має відбуватися так само регулярно й чітко, як чистити зуби, митися, розчісуватися. Якщо Господь не дав здорової шкіри, то за нею треба доглядати трішки ретельніше й більше, чи не так?
- так... І ще, напевно, має бути певна дієта чи режим харчування?
- так, звичайно. Слід пам'ятати, що загострення провокує алкоголь, а також смажені, копчені харчі, спеції.
- солодке?
- ні, солодке не впливає.
- а щодо одягу? Є якісь застереження?
- в «склі» ходити не можна. Псоріаз любе лише все натуральне.
- а як щодо сонячної радіації? Морського повітря?
- це позитивно впливає на шкіру. Псоріаз завжди ховається на морі, на сонці. Крім того, людина повинна відпочивати. Коли вона не відпочиває, вона завжди в стресі, а це пряма дорога до загострення.
- а чи є сезонність у цієї хвороби?
- так є, обов'язково двічі на рік. Є осінньо-зимовий тип псоріазу. Є весняно-літній.
- скажіть, будь ласка, курс лікування передбачає перебування в стаціонарних умовах?
- ні, не обов'язково… в амбулаторних умовах людина може прийти, наприклад, зранку, отримати процедури – крапельниці, ін'єкції. А потім лікарі розписують схему лікування, й людина може, відповідно до неї, лікуватися самостійно. Але ж під регулярним контролем лікаря.
- а в умовах диспансеру?
- зараз, в основному, це люди, які приїжджають з інших районів області й лікуються, тому що в них вдома немає відповідних умов чи спеціалістів. Треба також розуміти, що зараз державний лікарський заклад може забезпечити лікарський огляд, нагляд, але не ліки. Ліки хворому доведеться всерівно купувати самостійно.
- отже, змінити стиль чи спосіб життя, дотримуватися певних правил, регулярно проходити курс лікування – і можна контролювати хворобу, тримати її в жорстких межах, не давати поширитись…. А можна взагалі, раз і назавжди вилікувати її? Повністю позбавитись?
- ні… це такий довічний стан. Вже коли одного разу псоріаз з'явився, він нікуди не дінеться, буде завжди. Але, зокрема в моїй практиці, є досягання успіху на 5-6 років. Тобто, людина надовго забула про псоріаз. Саме цей успіх був у тому, що людина змінила місце роботи, змінила свій погляд на речі, своє ставлення до оточуючих, рідних , близьких, сказала "ні" нервуванням, переживанням.
- отже, оці випадки успіху й не пов'язані з дуже дорогими ліками-ін'єкціями, головне тут спосіб життя?
- головне – бажання хворого! Як би не хотів лікар вилікувати, коли хворий не хоче – медицина безсила.
- Дуже дякуємо за бесіду, й останнє питання: скажіть, будь-ласка, Всесвітня асоціація псоріазу - це лікарська організація?
- ні, не тільки. Туди входять і лікарі, і хворі на псоріаз, а також громадські активісти, що переймаються цією проблемою. Асоціація псоріазу є й в Україні, й у нашому місті, я іі очолюю. Ми проводимо дні псоріазу, ведемо роз'яснювальну роботу, виходимо на ЗМІ.
Тут вся складність чи специфіка в тому, що псоріаз - це така хвороба, що не призводить до термінального стану, як, наприклад, діабет. Тобто людина без інсуліну може впасти в кому, і тоді її життя повністю залежить від лікаря. З псоріазом все не так, тут все від хворого залежить. Якщо він прийшов до лікаря – лікар йому допоможе, якщо ні – то ні. Тому інформування населення в даному випадку дуже важливе.
- Отже, це, в основному, така просвітницька діяльність?
- Так. Започаткував Українську асоціацію псоріазу професор Літус Олександр Іванович, завідувач кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика. Це людина – новатор.
- асоціація намагається впливати на якісь державні програми?
- так, намагається. На рівні МОЗУ розглядалося багато ідей, програм, пропозицій, але у зв'язку з нинішніми обставинами в країні, всі ці ініціативи було згорнуто. Ну і прогнози на майбутнє, на жаль, не втішні.
- то де вихід?
- Єдиний вихід – це страхова медицина, і, напевно, це найсправедливіший спосіб фінансування лікування на сьогодні. Або вже приватна медицина, коли хворий сам обирає і лікаря, і заклад. Але це вже зовсім інша тема.
Cтаттю взято з: https://natemu.info/