Фототерапія

              КОНТРОЛЬОВАНА ХВОРОБА ПСОРІАЗ
        
 Псоріаз ще ніхто не вилікував, але хвороба може бути під контролем.
Англійський прем’єр – міністр Вінстон Черчилль страждав на псоріаз і від розпачу, що хворобу не можливо було вилікувати запропонував поставити пам’ятник із чистого золота людині, яка знайде засіб вилікувати псоріаз.
Американський Національний фонд псоріазу і сьогодні обіцяє, для вченого який знайде ліки від цієї хвороби премію еквіваленту Нобелівської, але претендентів досі немає.  
         Втім сьогодні вже є чимало ліків і методів лікування які дозволяють контролювати псоріаз, надовго усунути його прояви і зробити загострення не такими частими і тяжкими. Головна мета лікування псоріазу – полегшення свербіжу, а також значне зменшення проявів особливо на відкритих ділянках тіла. Основою терапії псоріазу є постійний догляд за шкірою.        
         При неможливості тримати псоріаз під контролем за допомогою місцевих засобів лікування, лікар може спробувати Вам фототерапію або лікування світлом. Цей безпечний і ефективний метод базується на впливі на організм хворого сонячного світла або світла з певними довжинами хвиль від штучних джерел.   
         Вузькоспектрова УФБ-терапія з піком емісії на довжині хвилі 311 нм.
Як показали останні дослідження науковців, фототерапія УФБ-променями спектру 311нм має виражену терапевтичну ефективність і є не менш результативною, ніж PUVA- терапія. Цей метод передбачає випромінювання ультрафіолету спетру В таким чином, що виробляється тільки та довжина хвиль, яка оптимально підходить для лікування псоріазу. Завдяки більшому фокусуванню променів, зменшується й кількість лікувальних сеансів. До того ж, експерти вважають, що рівень потенційного ризику ускладнень при лікуванні вузькоспектровими УФБ-променями значно нижчий, ніж при стандартній процедурі УФБ-терапії, отож, цей метод може стати більш безпечною альтернативою PUVА. Сеанси лікування проводиться 3-5 разів на тиждень. Курс лікування складається зазвичай з 20-30 процедур.
         Вузькоспектрова УФБ-терапія (311 нм) застосовується в основному при вульгарному й ексудативному псоріазі при помірно інфільтрованих висипаннях, причому, прогресуюча стадія захворювання тут не є проти показом. Натомість перешкодою до її проведення є меланома або рак шкіри в анамнезі, захворювання шкіри з порушенням механізмів відновлення ДНК і ризиком розвитку новоутворень (пігментна ксеродерма, синдром Блума, синдром сімейного диспластичного невуса), захворювання, перебіг яких погіршується при впливі ультрафіолету (червона вовчанка, автоімунний тиреоїдит), захворювання очей (катаракта, відсутність кришталика).
       Справді, метод фототерапії – дуже ефективний у лікуванні псоріазу. Він чинить імунорегуляторну дію, нормалізуючи баланс запальних і протизапальних факторів в ураженій шкірі. При цьому гальмується надмірний поділ клітин, висипання поступово бліднішають, стають менш щільними, зникає лущення, стихає свербіж. Це відбувається завдяки зменшенню кількості клітинних елементів у вогнищах псоріазу. Але водночас не треба забувати про те, що, які у будь-який інший метод лікування, світло терапія має небажані побічні ефекти, які можна умовно розділити на ранні й віддаленні. Ранні ускладнення виникають під час проведення процедур. До них належать фототоксична еритема, шкірна сверблячка й сухість шкірних покривів. Віддалені ж – з’являються набагато пізніше у вигляді актинічних ушкоджень (фотостаріння) і стійких пігментних змін шкіри. Не можна відкидати думку й про те, що фототерапія здатна підвищувати ризик виникнення злоякісних захворювань шкіри. 
         Отож, використовуючи будь-який вид фототерапії, в тому числі й природне сонячне світло, не зайвим буде переконатися, що ви не піддаєтеся надмірній дозі ультрафіолету і Вам не загрожують сонячні опіки. Наприклад, якщо Ви приймаєте процедури УФА і PUV, не варто виходити на вулицю в сонячну погоду без застосування способів блокування сонячного світла. Під час лікування за допомогою штучного світла, переконайтеся в тому, що Ви прикрили ті ділянки шкіри, яким не потрібне фотолікування, пам’ятати й про те, що багато медикаментів, добавок і продуктів харчування (а це, зокрема, ліки від підвищеного артеріального тиску, антибіотики, звіробій і навіть селера) здатні збільшувати чутливість шкіри до сонячного світла, тому під час проходження сеансів фототерапії варто уникати їх вжи
         Лікар-дерматовенеролог вищої категорії,      
         головний міський дерматовенеролог м. Полтави                              В.Б. Свиридюк